Проскурівський трамвай

Зображення користувача Oleg.
Автор: Oleg+34 / Дата: 03.03.2012 21:22 /

Проскурівський трамвай — трамвайна система, яку планувалося спорудити у Хмельницькому (який до 1954 року називався Проскуровом) на початку 20 століття.

У 1899 році проскурівський купець Давид Волькович Ніренберг, перебуваючи в Житомирі у комерційних справах, випадково став свідком відкриття там трамвайного руху. Це справило на нього велике враження і він почав виношувати ідею відкриття трамвайного руху в Проскурові. На той час це була нереальна ідея, адже у місті не було електростанції. Не зважаючи на це, Ніренберг розробив «План спорудження міської електричної залізниці» і, будучи впливовою в місті людиною (він займався доволі прибутковим бізнесом — оптовою торгівлею цукром і тютюновими виробами), запропонував міській думі будівницто електростанції і трамвайерї мережі.

Навесні 1910 року дума оголосила конкурс на будівництво електростанції в Проскурові та електрифікацію міста. У конкурсі взяли участь проекти від чотирьох приватних осіб, серед яких був і купець Ніренберг. На відміну від інших, лише в його проекті окремим пунктом зазначалося те, що після побудови електростанції і проведення по місту освітлення, буде споруджено трамвайну систему. Пропонувався наступний маршрут: «Кам'янецький переїзд (район філармонії) — вул. Кам'янецька — вул. Олександрівська (сьогодні — Проскурівська) — поворот по Старобульварній (сьогодні — Свободи) — вул. Велика Вокзальна (сьогодні — Шевченка) — залізничний вокзал».

Проте міська влада віддала перевагу проекту інженера Рабіновича, який передбачав побудову центральної електростанції, прокладання освітлювальної мережі та підключення всіх бажаючих електроспоживачів. Проект переміг передовсім через ряд пільг на освітлення міських вулиць і бюджетних установ (передбачалося безкоштовне освітлення будиноку міської управи, міського саду, громадської бібліотеки тощо). Про перспективу будівництва трамвайної мережі під час голосування не згадувалося.

Наприкінці 19 — на початку 20 століття по залізниці в межах міста курсувала німецька автомотриса, яка доправляла людей з тоді приміського села Гречани в Проскурів. Вона перебувала у влісності міста і у народі називалася трамваєм.

+1
0
-1

Коментарі

+1
0
-1

У Хмельницкого был шанс, а они его "прогавили". Купились на замануху Рабиновича со льготами)