Великі проблеми безпритульних собак
Повертаючись до надрукованного...
У Вінниці продовжують вбивати бездомних собак, при чому, навіть стерилізованих. На це неодноразово скаржились жителі міста, на очах у яких тварини вмирають. Так, нещодавно серед білого дня отруїли собаку по вулиці 600-річчя. Свідок Олена Аннікова розповідає, що тварина дуже мучилась – билась головою об решітку, у неї йшла піна з рота, а потім вона вмерла. Жителі будинку, що поблизу, навіть викликали міліцію…
Розповідають, що вбивають навіть собак із бірками, на стерилізацію яких спеціально виділили кошти з міського бюджету. Напрошується запитання: навіщо ж тоді вбивати, якщо у тварину вклали гроші та піклування? Втім, скільки б не жалілись вінничани на жорстоке поводження із собаками, скільки б журналісти не піднімали цю тему, чи можуть вбивства припиняються, допоки у Вінниці немає кому реагувати на жорстоке поводження з тваринами?
Згідно законодавства, такими фактами повинні займатися правоохоронці. Однак, профілактику проблеми фактично на себе беруть поки лише Вінницький притулок для бездомних собак та деякі неофіційні організації – групи ентузіастів-волонтерів, як наприклад «ЗООзахист. Вінниця».
Більше двохсот собак на… чверть гектара
Вінницький притулок для бездомних собак функціонує як стерилізаційний центр. Його було створено у 2007 році на місці колишнього міліцейського розплідника, опікується ним організація “Вінницький обласний благодійний фонд захисту тварин «Планета». Утримувач та головний ентузіаст притулку – Валентини Цимбал, за ініціативи якої він і був створений. Знаходиться по вул. Сабарівська, 5 (300 м від зуп. «Електромережа»). Всього тут шість робітників, разом із сторожем та водієм.
Притулок – це лише тимчасова домівка для тварин. Багато людей чомусь думає, що туди можна просто так віддати підібраних на вулиці чи непотрібних вдома тварин, розвінчуємо міф – це не так. Місця там дуже мало, а собак, які чи не щодня надходять, і так нікуди дівати. «Ми відповідаємо за тих, кого приручили». Тож давайте, якщо вже взяли відповідальність на себе завести домашню тварину, не перекладати свої обов’язки на плечі інших людей.
Ситуація, у якій зараз знаходиться притулок досить критична: тут зовсім мало вольєрів і надто велика кількість собак для такої території. На близько 1/4 гектара розміщено 35 вольєрів. Для нормального існування тварин, їх кількість не повинна перевищувати 70 особин, це приблизно по 2 у кожній клітці. Усього в місті близько 4 тис. собак, а у притулку знаходиться більше двохсот! При такій великій кількості на невеликій території собаки не вживаються один з одним, що часто призводить до сумних наслідків – вони загризають сусідів до смерті. Маленькі цуценята тут майже не виживають. Робітники притулку просто не знають, куди дівати тварин, при тому, що, як Рукавичка в казці, майже щодня він поповнюється новими жителями.
- Те, що собаку звідси можна взяти собі додому, нікого не цікавить, це дуже рідкі й поодинокі випадки, – каже працівник притулку, доглядач Людмила. – Мало того, жаліється, що бувають такі люди, які телефонують і запитують конкретний «товар»: «А вівчарка у вас є? – Це ж не магазин! – дивується жінка.
«Жінка щомісяця витрачає 500 грн. на їжу нашим собакам…»
Кошти для притулку від міськради виділяються лише на стерилізацію собак, усе інше, у тому числі й утримання – за рахунок благодійників. За таких умов заклад ледве виживає, адже допомога потрібна постійно. Притулку завжди потрібна їжа для собак, медичні засоби (перекись водню, шприци, спирт, натрію хлорид, бинти, стерильні рукавички тощо), будматеріали (фарба, цегла, дошки), старі меблі (тумби, холодильники тощо).
- Є кілька людей, які допомагають нам з їжею постійно, але їх дуже мало. – розповідає доглядач. – Один чоловік, працює на центральному ринку, щомісяця дарує притулку кілька мішків крупи, є жінка, яка кожного місяця витрачає 500 грн. на їжу нашим собакам… також із магазину «Фуршет» віддають «списані» кістки, інколи люди просто щось приносять.
Потребує притулок і ремонту: вольєри тут старі й знаходяться у дуже поганому стані, потрібно зробити підлогу, пошпаклювати, побілити стіни. Собаки, а особливо маленькі цуценята, в таких умовах не живуть, а повільно вмирають. Тому будь-якій волонтерській допомозі притулок, а особливо його жителі, будуть дуже вдячні.
Програма безкоштовної стерилізації
У Вінниці діє спеціальна програма безкоштовної стерилізації тварин. Щомісяця від міськради надходять кошти на стерилізацію, працівники притулку відловлюють собак з вулиці, роблять їм операції, ставлять спеціальні бірки на вуха і відпускають назад.
- Люди, які опікуються безпритульними тваринами також можуть звертатись до Центру та подавати заявку на стерилізацію, – розповідає працівник притулку. – Отримавши заявку, наші працівники виїжджають на потрібне місце і забирають собаку. Спочатку її прививають від сказу, а згодом стерилізують, усе це роблять у ветеринарній лікарні на вул. Келецькій. Також, у разі необхідності та по-можливості, ми допомагаємо травмованим і хворим собакам.
Дуже добре було б, якби жителі міста і самі збирались грішми й стерилізували собак зі свого двору. Такі тварини вже не будуть давати потомство, а це найкращий і найгуманніший спосіб боротьби зі збільшенням їхньої кількості.
- У місяць виділяють грошей на стерилізацію 20-25 собак, – каже працівник притулку Людмила. – а щоб запобігти масовому розплідненню, треба стерилізувати біля 300-400. Собак, які надходять до нашого притулку, ми стерилізуємо й випускаємо назад на вулицю. Однак, є й такі, що вже здичавіли й відвикли від вуличного життя. Таких здичавілих і злих собак, потрібно приспати, так як на вулицю їх випустити вже не можна, – такий найменш болісний варіант вирішення цього питання бачить жінка.
Є у притулку тварини, які потребують операції, як, наприклад, собака Рижий. Він потрапив сюди взимку прямо з-під коліс машини і вже півроку живе з паралізованою передньою лапою, її необхідно ампутувати, адже вона вже починає гнити, – пояснює доглядач, – проте, коштів на це немає.
«Собака бывает кусачей только от жизни собачей»
Ті, хто категорично проти бродячих собак, мають зрозуміти, що собаки, вони як і самі люди: одні розумні, інші – не дуже, одні злі, інші – добрі.
Як казав британський письменник Лобсанг Рампа: «Тварини – прекрасні створіння, і не буває поганої чи злої тварини, поки її не зробить таким погане з ним поводження людини».
Звичайно, є й серед безпритульних собак і агресивні, які можуть вкусити. Більше того, щорічно в Україні реєструється близько 30 тис. нападів бродячих собак на людей. Однак, це не значить, що треба винищувати всіх підряд! Дійсно агресивних собак можна приспати, але ж не труїти, щоб тварина помирала у муках. У людей має бути людяність! А досить часто більше її буває якраз у собак…
Вирішення проблеми бездомних собак в Україні на законодавчому рівні
В Україні діє Закон «Про захист тварин від жорстокого поводження». З 2011 року сюди внесли поправки і тепер ним передбачено також легалізацію вже існуючого в цій сфері позитивного вітчизняного досвіду розв’язання проблеми безпритульних тварин. Зокрема, легалізації інституту опікунства, економічного стимулювання відповідального ставлення до тварин (запобігання неконтрольованого розмноження, заохочення до стерилізації домашніх тварин, що не являють породної цінності, реєстрації тварин тощо), введення ліцензування та оподаткування діяльності з розведення домашніх тварин з метою продажу й отримання прибутку.
Цим законом також заборонено такі методи умертвіння, як отруєння, задушення, електричний струм. Тож отруюючи собак, люди порушують закон. А в нас це робиться повсюдно: і в дворах будинків, і на масивах, і в промзонах. І при цьому ніяк не карається.
Вирішити проблему з безпритульними тваринами можна
Для вирішення проблеми з бездомними тваринами, кажуть спеціалісти, необхідно негайно розпочати масову їх стерилізацію. Науковими дослідженнями однозначно доведено: вбивство собак не зменшує їхньої кількості. І воно не робить ситуацію стабільною. Завдяки ж поступовій стерилізації за декілька років можна суттєво скоротити кількість тварин на вулицях і більшість із них розмістити у притулку.
Вінниця ОК
Коментарі
А ось і вбивці собак.
Сюжет новостей в тему